Kuzu – Amberjack (Seriola dumerili)

Antalya Adrasan bölgesinde yerel adı ile Kuzu veya Akya denilen balığın  tür adı İngilizce Amberjack, Latince ise Seriola Dumerili olarak geçmekte. Çoğunlukla Sarıkuyruk balığıyla karıştırılıyor. Bu şekilde birbirine benzeyen 5 tür var.

Şu ana kadar IGFA kuralları dahilinde olta ile tutulan Amberjack rekor boyutu 74 kg.

(Risso, 1810); CARANGIDAE AİLESİ Japonya, Çin ve Filipinler civarında Hint Pasifik’te, Orta Pasifik’te Hawaii açıklarında, batı Atlantik Okyanusu boyunca, doğu Atlantik Okyanusu’nun bazı kısımlarında (Madeira ve güney ve batı Afrika) ve Akdeniz’de bulunur. tropikal ve ılık ılıman sularda. Açık sularda çoğunlukla yüzeye yakın bulunur, ancak önemli derinliklerde ve açık deniz resifleri, batıklar, şamandıralar vb. çevresinde bulunabilir.

 

Daha büyük kehribar genellikle burundan göze, sırt yüzgecinin başlangıcına kadar belirgin bir zeytin renkli çubuğa ve kanatlar boyunca yatay olarak uzanan geniş amber renkli bir şerite sahiptir. Kehribar şerit genellikle olta balıkçılarının bu türü sarı kuyruklularla karıştırmasına neden olur. Ancak, daha büyük amberjack, diğer ilgili türlerden solungaç tırmık sayısı ile ayırt edilebilir; 8 inç uzunluğundaki daha büyük amberjack, ilk brankial arkın alt uzvunda yalnızca 11 16 gelişmiş solungaç tırmıklarına sahiptir (sayı daha küçük örneklerde daha yüksek olabilir), oysa sarıkuyruklar 21 28’dir.
Gökkuşağı koşucusunun sırt ve anal yüzgeçlerinin arkasında amberjacklerde bulunmayan küçük ayrı yüzgeçleri vardır. Daha büyük ve daha küçük amberjack’ler, toplam solungaç tırmıkları sayılarak ayrılabilir; 23-26 küçük kehribarlarda ve 11-19 büyük kehribarlarda bulunur.
Büyük kehribar, krikoların en büyüğüdür ve bir oyun balığı olarak nitelikleri nedeniyle spor balıkçıları tarafından en çok aranandır. Hızlı vurur, sert dövüşür ve genellikle dibe dalar. Sık sık bir amberjack tekneye getirildiğinde, diğerleri onu yüzeye kadar takip eder. Balık tutma yöntemleri arasında yemler, kaşıklar, tapalar, jigler veya şerit yemlerle yüzeye yakın trolleme ve ayrıca canlı yem balıkçılığı yer alır. Yakalayıcılar ve orfozlar için dipte balık tutarken birçok tesadüfi Amberjack yakalaması yapılır.
Amberjack, ciguatera zehirlenmesine neden olduğundan şüphelenilen 300 veya daha fazla tropikal deniz balığı türü listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Mevcut Tüm Müdahale Kaydı : 163 lb 2 oz ( 74 kg)

Benzer Türler

 

%d blogcu bunu beğendi: